Dokumenty bilansowe

Importowanie dokumentów bilansowych

Kontrola poprawności danych bilansowych

Wprowadzanie i przeglądanie dokumentów bilansowych

Moduł dla szkół umożliwia wprowadzenie danych dokumentów bilansowych, takich jak:

 

Żeby wprowadzić dane, należy:

Importowanie dokumentów bilansowych

Informacje o wybranym dokumencie bilansowym mogą być importowane z plików przygotowanych za pomocą programu Księgowość Optivum.

Żeby zaimportować dokument bilansowy, należy:

Przed zapisaniem trzeba określić status informacji o dokumencie bilansowym. Jeśli informacja ta nie jest kompletna lub wymaga jeszcze sprawdzenia, należy nadać jej status w trakcie opracowywania. Jeżeli dane są kompletne i poprawne, należy nadać im status gotowy.

Status gotowy informuje uprawnionych użytkowników Sigmy (w organie prowadzącym) o zakończeniu przez pracownika jednostki sprawozdawczej prac nad danym dokumentem bilansowym. Uprawniony pracownik organu prowadzącego może nadać temu dokumentowi status zatwierdzony – taki status uniemożliwia wprowadzanie
zmian do dokumentu.

Warunkiem pozwalającym zmienić status dokumentu bilansowego z w trakcie opracowywania na gotowy jest poprawne wprowadzenie danych, czyli bilansowanie się danych (suma wprowadzonych kwot po stronie aktywów musi być równa sumie wprowadzonych kwot po stronie pasywów).

Kontrola poprawności danych bilansowych

W Module dla szkół można skorzystać z mechanizmu kontrolującego powiązania pomiędzy następującymi dokumentami bilansowymi: Bilans, Rachunek zysków i strat, Zestawienie zmian w funduszu.

Żeby sprawdzić poprawność wprowadzonych danych bilansowych , należy:


Rysunek     Kontrola poprawności dokumentów bilansowych jednostki sprawozdawczej.

Jeżeli warunek został spełniony w tabeli, w kolumnie Status pojawia się zapis OK. Dodatkowo nad tabelą wyświetlana jest informacja ile warunków nie zostało spełnionych.

Uprawnieni użytkownicy mogą również skorzystać z opisywanego mechanizmu w module Wykonania programu Sigma.



Spis treści